FOTOHISTORIE MILEVSKA

regionální knihovna

rok 1913

PRŮVODCE PO MILEVSKU A OKOLÍ

Autor: František Tlustý, Jan Ludvík a další
Ze sbírek Milevského muzea
(Vladimír Šindelář)

Patrně nejstarším propagačním tiskem o Milevsku je „Průvodce po Milevsku a okolí s krátkou historií města a památnějších míst v okolí“. Tento drobný tisk byl vydán roku 1913 nákladem milevského Sokola a vytištěn v tiskárně Antonína Kovaříka a spol., v Plzni-Škvrňanech. Autoři průvodce jsou v knize uvedeni pouze iniciálami: okr. lékař, dr. Tl., okr. s. J. L. a jiní. Pod těmito zkratkami bychom našli milevského okresního lékaře, MUDr. Františka Tlustého, a okresního soudce Jana Ludvíka. Jména případných dalších spoluautorů bude dnes už velmi obtížné dohledat.

Průvodce po Milevsku má celkem 42 číslovaných stran a k tomu ještě 15 nečíslovaných stran s reklamami milevských obchodníků a podnikatelů. Součástí našeho muzejního exempláře jsou také errata, samostatný vložený lístek s dodatečnými tiskovými opravami. Kniha je vložena do desek ze žlutého kartonu a prošita třemi drátěnými sponkami. Náš výtisk pochází z pozůstalosti milevského historika Josefa Kytky.

Jakkoli milevský průvodce z roku 1913 nesnese srovnání s dnešními barevnými propagačními bedekry, je pro nás vzácným dokumentem už jen proto, že v případě Milevska se jedná o prvního průvodce, určeného pro turisty a návštěvníky města. Dalším dílem podobného druhu byla až pozdější monografie Josefa Kytky: Milevsko a jeho kraj (1940). Ta však díky svému většímu rozsahu představuje už dílo pokročilejšího druhu, než průvodce z roku 1913, jenž byl kvůli svému malému formátu 11 x 16 cm a nevelkému počtu stran určen především k nošení v kapse při výletech po Milevsku a okolí.

Vladimír Šindelář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *