FOTOHISTORIE MILEVSKA

Klášter

rok 1941

MOST A LATINSKÁ ŠKOLA

Autor: neznámý
ze sbírek Milevského muzea
(Vladimír Šindelář)

Pohled na milevský klášter a kamenný most, vystavěný roku 1857 na místě dřevěného mostu. Klášterní bazilika má ještě původní pseudorománské průčelí, vystavěné v letech 1898-1901 pražskou stavební firmou Potůček. Vpředu uprostřed je vidět střecha budovy Latinské školy, včetně oken dnes už neexistující mansardy.

V šedesátých letech zde byla umístěna Lidová škola umění a v této horní mansardě probíhala výuka hudební nauky, kam jsem na hodiny u paní učitelky Haluškové chodil jako osmiletý mladík i já. Topilo se zde v kamnech na uhlí a i přes veškerou snahu se tyto prostory budovy moc nedařilo vytopit. Vzpomínám si, jak mne při psaní not zábly prsty a když jsem po skončení upaloval do nedalekého obchodu, kde prodávala moje maminka, a tam jsem si promrzlé prsty nahříval u kamen, pálilo to a já jsem v krámku fňukal, že na hudební nauku už chodit nechci. Ne snad kvůli hudbě, ale kvůli té strašné zimě v učebně.

Náš snímek je originální fotografií, kterou zhotovila firma Fototypia Vyškov jako pohlednici někdy počátkem čtyřicátých let minulého století.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *