FOTOHISTORIE MILEVSKA

Riegrova

rok 1899

MALÉ NÁMĚSTÍ A RADNODOMSKÁ

Autor: neznámý
ze sbírek Milevského muzea
(VŠ)

Pohlednice zachycuje Malé náměstí (dnes Husovo) a Radnodomskou ulici (od roku 1903 přejmenovanou v souvislosti s úmrtím významného českého politika F. L. Riegra na Riegrovu). Pohled pořízený od severu zobrazuje dosud ještě jednopatrový dům č. 387, kde v devadesátých letech minulého století vznikla kavárna Sluníčko, a dům č. 394 s průjezdem, kde bývalo ještě donedávna pekařství.

Já mám tento dům v paměti ovšem ještě i jinak. Za mého dětství tam bývalo knihkupectví, kde prodávali manželé Novákovi. Jako malý kluk jsem si tam chodil v letech 1967 a 1968 kupovat některé romány, které tehdy vycházely v sešitech na pokračování. Byli to například Tři mušketýři od Alexandra Dumase (sešit za 2,50 Kčs), Ivanhoe od Waltera Scotta (za 2 Kč) nebo Stopař od Jamese Fenimora Coopera (za 2,50 Kč). Když pak jsem měl sešity všechny, odnesl jsem je vyvázat do knihařství pana Škody v nynější Masarykově ulici, přibližně naproti prodejně Prima. Pan Škoda se mnou vždy znalecky pohovořil o tématu dané knihy a sešity pak v průběhu několika týdnů (spíše však měsíců) svázal do úhledné knihy. Mám je dodnes. Ach, kdeže loňské sněhy jsou… (Vladimír Šindelář)

Tato pohlednice existuje v několika variantách, vyšla také o rok dříve, tedy 1898, s jiným typem písma, ale stejným záběrem. Vždy ji vytiskl proslulý pražský tiskařský podnik Karla Bellmanna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *