Jiří Hladký: KAPLIČKY, BOŽÍ MUKA, VÝKLENKOVÉ KAPLIČKY A ZVONIČKY NA MILEVSKU A PÍSECKU
Jak už z názvu vyplývá, autor v této knížce zúročil svou dlouholetou praxi milevského a píseckého památkáře a znalost prostředí svého regionu. Kniha je rozdělena do několika kapitol: Kapličky na starých pohlednicích, Dříve a nyní, Zvoničky, Boží muka, Výklenkové kapličky, Klasické kapličky, Výklenky ve staveních a zdech, U obrázku, …a něco navíc. Celá knížka končí stručným přehledem světců a jejich atributů. Nechybí ani závěrečné resumé v němčině, angličtině a ruštině.
Kniha Jiřího Hladkého nás na 140 stranách seznamuje se základními typy kapliček – oněch drobných sakrálních staveb, do nichž vtiskla své stopy gotika, renesance, a pak zejména baroko a některé novější, většinou neogotické stavební slohy. Jedná se o stavby, kolem nichž se v dnešní uspěchané době daleko častěji jen projíždí, než aby se u nich naše kroky na chvíli zastavily. Většina z nás obvykle zcela samozřejmě navštěvuje proslulé památky, hrady a zámky, leč jen zřídka se naší pozornosti dočkají i kaple a kapličky, které navíc často stojí trochu stranou, takže o nich mnohdy vědí jen místní lidé. Cena zmiňované knihy je právě v tom, že se jedná o první dílo, které se snaží kaple a kapličky zmapovat a zdokumentovat fotograficky. Knížka obsahuje kromě dalších fotografií snímky 398 kapliček z Milevska a Písecka, spolu se základním textovým doprovodem, v němž kromě faktů o vzniku staveb nechybí někdy ani místní pověst, která se ke vzniku kapliček váže. Kladem knížky je i řada velkých snímků, které v detailu přibližují čtenáři některé fragmenty výzdoby staveb. Přínosné je také zveřejnění snímků, jak vypadala ta která kaplička dříve a jaký je její stav teď.
Knihu vydalo v roce 2007 Město Milevsko, autorem textu a fotografií je pochopitelně Jiří Hladký, ale kresbami do knihy přispěl i písecký výtvarník František Doubek a o grafickou úpravu se postaral Michal Jánský.
(Vladimír Šindelář)