FOTOHISTORIE MILEVSKA

Jeřábkova

rok 2022

ULICE NEBESKÉHO JEZDCE

Autor: Karel Kafka
archiv autora

Pokud vyrazíte z Husova náměstí vzhůru kolem polikliniky, tak vězte, že kráčíte ulicí pojmenovanou podle jednoho z „nebeských jezdců“ rotného Jana Jeřábka AFM.

Jan Jeřábek se narodil 8. února 1919 v budově radnice, na Wilsonově náměstí (dnes E. Beneše). Po vychození základní školy v Milevsku zahájil studium na reálném gymnáziu v Táboře (to však nedokončil). Odchází pracovat do Prahy jako úředník v ČMZ, ale v té době ho to již táhlo k letadlům a létání. Dne 14.4.1938 tak získává první leteckou licenci s níž v témže roce nastupuje službu u 1. leteckého pluku v H. Králové.

Po obsazení Československa německým vojskem je v březnu 1939 demobilizován. Následně přes Polsko odchází do Francie, kde vstupuje do Cizinecké legie, v níž nastupuje k leteckému výcviku. Po pádu Francie se přeplavuje do Anglie, ve které hledá nové uplatnění. To nachází již 2. 8. 1940, kdy je přijat do RAF, ve které se stává úspěšným leteckým instruktorem. Chce se však přímo podílet na bojích za osvobození vlasti a proto se na vlastní žádost přeškoluje na letouny Spitfire. Po přeškolení je v dubnu 1942 přidělen k 501 peruti. V ní absolvoval několik bojových misí a poté je převelen ke slavné 311 československé stíhací peruti RAF.

Osudným se mu stává let 15. července 1942 nad kanál La Manche kdy byl jeho Spitfire Mk.V zasažen střelami z bombardéru Junkers JU88. Po těžkém zásahu se pokouší o nouzové přistání, které se však nepovedlo a letoun se po nárazu na mořskou hladinu kolem 19-té hodiny potápí. Tělo mrtvého pilota je nalezeno až v srpnu 1942 u břehů Francie. Pochován je na hřbitově v St. Brieuc, hrob č. H-A-13. Jan Jeřábek právem patří mezi milevské rodáky, na kterého bychom neměli zapomenout a na kterého můžeme být skutečně hrdí.

Karel Kafka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *